Menu Zamknij

5 kroków, aby założyć własny sklep internetowy

Chcesz rozpocząć biznes w internecie i zacząć sprzedawać produkty on-line? Sprawdź, jak założyć własny sklep w 5 prostych krokach!

Dzisiaj ecommerce, czyli handel internetowy cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. To nowoczesny sposób na zakupy, z którego, jak wskazują statystyki, korzysta ponad połowa konsumentów.

Jak zatem założyć swój sklep internetowy? To naprawdę nie takie skomplikowane, jak może się wydawać!

1. Wybierz swój sklep on-line

Pierwszym krokiem, aby założyć sklep internetowy, będzie jego wybór. Aktualnie klienci mają do wyboru gotowy system ecommerce, czyli system już przygotowany, wymagający tylko konfiguracji, ale mogą także zamówić sklep na wymiar, czyli tak zwany sklep dedykowany.

Większość przedsiębiorców decyduje się na pierwszą opcję, ponieważ jest ona najbardziej przystępna cenowo, a przy tym taki system ecommerce jest już odpowiednio dopracowany, nie posiada błędów, a także jest stale aktualizowany. Takie systemy można także przetestować przed ich wdrożeniem, dlatego wybór tego odpowiedniego będzie wtedy jeszcze łatwiejszy.

Na dedykowane systemy ecommerce decydują się przede wszystkim więksi gracze na rynku, którzy mogą pozwolić sobie również na tak wysoki koszt.

Jednocześnie nowoczesne systemy, na przykład OMNIcommerce, oferują użytkownikom bardzo szerokie możliwości w prowadzeniu handlu on-line. Więcej informacji o funkcjonalnościach platformy OMNIcommerce można znaleźć na stronie: https://omnicommerce.pl/sklep-internetowy-b2c/.

2. Wybierz logistykę

Aby towar zakupiony w sklepie internetowym mógł dostać się do klienta, musi być do niego nadany. Konieczne jest zatem wybranie optymalnej logistyki dla zamówień.

Sprzedający posiadają do dyspozycji różne rozwiązania w dziedzinie logistyki, na przykład mogą samodzielnie pakować produkty i nadawać je kurierem, pocztą czy paczkomatami, ale mogą także zlecić te usługi zewnętrznym firmom, które oferują usługi logistyczne. W tym przypadku przedsiębiorca nie musi prowadzić własnego magazynu, pakowania, adresowania paczek, ale jedynie przekazuje zlecenia tego typu wykonawcy.

Wsparcie oferują systemy ecommerce posiadające moduły umożliwiające łatwą obsługę logistyki.

3. Postaw na bezpieczne formy płatności

Kolejna ważna kwestia związana z zakupami on-line to dobór odpowiednich metod płatności. System ecommerce najczęściej także stosują moduły wspierające płatności.

Najlepiej udostępnić klientom systemy płatności on-line umożliwiające dokonanie zapłaty przez przelewy czy kartą. Można także oferować płatności za pobraniem, ale są one droższe i mniej pewne.

4. Aspekty prawne prowadzenia sklepu internetowego

Sklep internetowy powinien spełniać określone normy, aby mógł prowadzić działalność zgodnie z prawem.

Przede wszystkim sklep powinien posiadać własny regulamin, w którym powinny znaleźć się podstawowe informacje dotyczące handlu, w tym między innymi wysyłek, płatności, zwrotów, reklamacji czy gwarancji.

W przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji dla sklepu internetowego bardzo często mogą pomóc nam także dostawcy systemów ecommerce. Możemy także zwrócić się do kancelarii prawnych specjalizujących się w tej dziedzinie.

5. Sprzedaż także na urządzeniach mobilnych

Na koniec warto także wskazać, że obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszy się ecommerce na urządzeniach mobilnych, czyli handel przez smartfony, tablety czy inne urządzenia mobilne.

Właśnie dlatego każdy dobry sklep internetowy powinien również umożliwiać prowadzenie zakupów przez urządzenia tego rodzaju. Warto sprawdzić, czy system ecommerce umożliwia realizację transakcji tego typu, na przykład w technologii RWD (Responsive Web Design), która umożliwia otwarcie strony także na urządzeniach mobilnych z mniejszymi ekranami.

Reasumując, gdy chcemy założyć własny sklep internetowy, musimy nie tylko zadbać o dobór towaru, ale również musimy pamiętać o tym, że sklep ten powinien być dopracowany również pod kątem technicznym. Wybierając dobry system ecommerce, na przykład OMNIcommerce, założenie i prowadzenie sklepu on-line może stać się jeszcze łatwiejsze!