Menu Zamknij

Administracja siecią komputerową w firmie – zleć to fachowcom!

Wiele firm prowadzi działalność na bazie sieci komputerowych. Aby odbywała się ona bez problemów, warto powierzyć administrację siecią fachowcom!

Siecią komputerową określa się zbiór komputerów, a także innych urządzeń, które powiązane są ze sobą kanałami komunikacyjnymi oraz wykorzystują wspólne oprogramowanie. Sieci komputerowe pozwalają na łatwe przekazywanie danych i ich udostępnianie na urządzeniach wchodzących w jej skład. Aby cała sieć działała prawidłowo, konieczna jest także kompleksowa i fachowa administracja siecią komputerową.

Na czym dokładnie polega administracja siecią? W jaki sposób powinna się ona odbywać? W jaki sposób zadbać o to, aby administracja siecią w firmie była zawsze prawidłowa?

Administracja siecią komputerową – co to jest?

Pod pojęciem takim jak „administracja siecią komputerową” znajduje się zespół czynności, które obejmują budowę, zarządzanie, a także rozbudowę elementów wchodzących w skład sieci oraz ich połączeń.

Czynnościami tymi zajmuje się administrator sieci, którego zadaniem jest prowadzenie powyższych czynności. Administrator najczęściej posiada odpowiednie wykształcenie informatyczne, dzięki czemu posiada widzę do prowadzenia czynności związanych z administracją sieciami.

Główne zadania administratora sieci komputerowej:

  • tworzenie sieci komputerowych
  • nadzór nad działaniem elementów sieci komputerowej
  • konfigurowanie urządzeń w sieci
  • rozwiazywanie problemów
  • instalowanie najnowszych wersji oprogramowania – aktualizacja
  • wdrażanie oprogramowania firmowego
  • ochrona dostępu do sieci, haseł, danych
  • zarządzanie uprawnieniami do sieci
  • zarządzanie bazą użytkowników
  • prowadzenie szkoleń pracowników
  • doradztwo w dziedzinie IT

Zatem administrator sieci komputerowej to specjalista, którego głównym zadaniem jest dbanie o sieci komputerowe w firmie.

Firma, która wymaga profesjonalnej administracji siecią komputerową może zatrudnić tego specjalistę, ale nie jest to jedyne rozwiązanie. Aktualnie można skorzystać także z opcji outsourcingu usług tego typu, czyli możliwe jest zlecenie administracji siecią zewnętrznej firmie, która posiada wiedzę, doświadczenie oaz odpowiednie zaplecze w tej właśnie dziedzinie.

Korzyści związane z outsourcingiem administracji sieciami komputerowymi:

  • niskie oraz przewidywalne koszty związane z prowadzeniem administracji siecią komputerową w firmie
  • pewność, że kluczowe systemy i aplikacje działają prawidłowo
  • zapobieganie niepożądanym sytuacjom, na przykład błędom, awariom czy atakom mogącym powadzić także do utraty ważnych danych
  • zmniejszenie ryzyka związanego z prowadzeniem działalności pod kątem IT
  • zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstwa

Te wszystkie korzyści, jakie niesie ze sobą administracja siecią prowadzona w wariancie outsourcingu IT, powodują, że jest to obecnie najbardziej opłacalne rozwiązanie w firmach, w których nie opłaca się tworzyć osobnego działu IT. Outsourcing dostępny jest w znacznie bardziej atrakcyjnych cenach niż zatrudnianie pracowników z odpowiednią wiedzą, a tym samym stanowi to przyszłościowe wsparcie dla działalności firmy.

Komu warto zlecić administrację siecią?

Aktualnie usługi takie jak administracja siecią oferowane są przez wiele firm działających także w mieście Warszawa, gdzie swoje siedziby mają liczni przedsiębiorcy.

Usługi tego typu w stolicy dostarcza firma IT Center, która posiada w dziedzinie IT ponad 20-letnie doświadczenie. W jej ofercie znalazły się także administrowanie sieciami komputerowymi – pracownicy firmy prowadzą stały nadzór nad stabilnością, wydajnością oraz bezpieczeństwem elementów sieci.

Więcej informacji dotyczących usług administracji siecią komputerową przez firmę IT Center można znaleźć na jej stronie internetowej: https://itcenter.pl/oferta/zarzadzanie-systemem-informatycznym/administracja-siecia/.

Podsumowując, administracja siecią zlecona zewnętrznej firmie jako outsourcing IT jest korzystnym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę znaczenie sieci komputerowych w działalności współczesnych firm. To wsparcie maksymalnej efektywności, bezpieczeństwa oraz stały rozwój IT firmy!